Prosta droga do domu niskoenergetycznego

Prosta droga do domu niskoenergetycznego

Prosta droga do domu niskoenergetycznego

Stare przysłowie mówi, że szewc bez butów chodzi. Jednak Pan Kowalski nie ma zamiaru się do niego stosować. Właściciel firmy instalatorskiej, o nazwie wziętej od jego nazwiska, postanowił zbudować dla swojej rodziny dom niskoenergetyczny, w oparciu o własne pomysły. Na podstawie nabytych doświadczeń, zaplanował wykorzystanie rozwiązań, które w praktyce wywarły na nim najlepsze wrażenie, a jednocześnie cechowały się możliwie największą prostotą i niskim kosztem.

Krótki opis budynku


Ściany domu wykonano z cegieł wapienno-piaskowych, z izolacją cieplną o grubości 14 do 20 cm. Grubość warstwy izolacyjnej dachu wynosi 20 do 28 cm, a podłogi 12 cm. Budynek wyposażono w okna z potrójnymi szybami, o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,8 Wm2K. Ogrzewanie zapewnia kocioł zasilany pelletami, a przygotowanie ciepłej wody użytkowej wspomagają kolektory słoneczne. Do celów energooszczędnej wentylacji projektant wybrał układ z regulacją wydajności w zależności od bieżących potrzeb.Kwestia wentylacji sprowadzona do zasadniczych aspektów


Zadaniem układu wentylacyjnego jest zapewnienie przytulnego wnętrza i jednocześnie oszczędzanie energii. Innymi słowy, w energooszczędny sposób ma dostarczać do pomieszczeń świeże powietrze, a zużyte, wilgotne powietrze odprowadzać na zewnątrz. Wentylatory wyciągowe o wydajności regulowanej w zależności od wilgotności, a rozmieszczone w łazience, toalecie i kuchni, usuwają zużyte powietrze do kanału, którego wylot znajduje sie ponad dachem. Elektroniczny układ regulacji wilgotności dostosowuje więc przepływ wywiewanego powietrza do warunków panujących w przestrzeni mieszkalnej.


Niezbędna ilość świeżego powietrza dociera do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego za pośrednictwem zewnętrznych nawiewników. Zainstalowane w nich tłumiki, filtry i regulatory ciśnienia zapewniają ciszę, brak przeciągów i zdrowy mikroklimat. Właścicielowi zależało, aby dzięki temu rozwiązaniu obyć się bez kanałów wentylacyjnych. W rezultacie, jedynymi elementami układu wentylacyjnego wymagającymi obsługi są filtry, które należy okresowo wymieniać.


Zgodnie z zasadami oszczędzania energii, układ wentylacji o wydajności dostosowywanej do potrzeb przyczynia się do znacznego obniżenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Wbudowany czujnik umożliwia sterownikowi dobór odpowiedniej krotności wymiany powietrza w budynku. Dzięki temu straty ciepła z tytułu wentylacji stanowią około jednej trzeciej strat, które miałyby miejsce w przypadku wietrzenia przez otwieranie okien.

Ogrzewanie płaszczyznowe i nawiewniki zewnętrzne


W pomieszczeniach zainstalowano układ ogrzewania ściennego, stwarzający przyjemne warunki, dzięki emitowaniu ciepła głównie na drodze promieniowania. Jest to niskotemperaturowy układ ogrzewania, zaledwie w niewielkim stopniu wymuszający konwekcję, która zwykle służy rozprowadzeniu świeżego powietrza w pomieszczeniu. Jakkolwiek, Pan Kowalski będąc inżynierem, zdołał wdrożyć dodatkowe rozwiązanie, polegające na ogrzewaniu także tych miejsc, w których zainstalowano nawiewniki. W efekcie świeże powietrze efektywnie miesza się z ciepłym powietrzem wewnętrznym i rozprzestrzenia się w budynku, bez generowania przeciągu.

Niewidoczne otwory wentylacyjne


Zainstalowany układ wentylacji dostarcza do pomieszczeń świeże powietrze poprzez nawiewniki zabudowane w ścianach zewnętrznych. Panu Kowalskiemu nie podobają się zewnętrzne kratki wentylacyjne wykorzystywane powszechnie do ochrony otworu wentylacyjnego przed deszczem. Z tego względu, zdecydował się na ukryte nawiewniki systemu LUNOtherm. Elementy te, zabudowywane w warstwie izolacji cieplnej ściany, cechują się wymiarami umożliwiającymi umieszczenie otworów wentylacyjnych w obrębie wnęki okiennej. Nie wymagają więc kratki ochronnej, która mogłaby oszpecić elegancką fasadę budynku.

Charakterystyka budynku:
Rodzaj: wolnostojący dom jednorodzinny
Powierzchnia mieszkalna: 237,8 m2

Izolacja:
Ściany zewnętrzne: 14-20 cm
Dach: 20-28 cm
Podłoga: 12 cm
Klasa izolacyjności cieplnej (WLG): 035
Współczynnik przenikania ciepła przez okna i drzwi: U=0,8 W/m2K
Ogrzewanie domu i wody użytkowej: Kocioł na pellety, kolektory słoneczne
Wentylacja: wydajność regulowana według potrzeb, nawiewniki zewnętrzne LUNOtherm